برج ساعت بیگ بن
انگلستان – لندن

Big Ben / Elizabeth Tower

 جاذبه‌های گردشگری انگلستان، لندن,برج ساعت بیگ بن,برج الیزابت, Big Ben England

برج ساعت بیگ بن، یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری انگلستان، لندن به حساب می‌آید، اما کمتر کسی پیدا می‌شود که در مورد سرگذشت و معماری‌اش اطلاع داشته باشد.

اطلاعات برج ساعت در سایت رسمی پارلمان انگلستان

«بیگ بن» (Big Ben)، نام ساعت و ناقوس بزرگی است که بالای برجی با نام «برج الیزابت» قرار دارد. این ساعت برای درآمدن به شکل امروزی‌اش، سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

تاریخچه برج ساعت انگلیس

در سال 1834 میلادی، کاخ وست مینستر بر اثر یک آتش‌سوزی بزرگ، جلوی چشم همه به یک ویرانه تبدیل شد. به طوری که بعد از خاموش کردن آتش، به جز سالن ورودی، چیزی از این کاخ باقی نمانده بود. بنابراین پارلمان انگلیس، دیگر جایی برای برگزار کردن جلساتشان نداشتند. یک سال بعد از این اتفاق، بالاخره مسئولین به فکر بازسازی این کاخ افتادند و برای پیدا کردن بهترین طرح برای نمای آن، مسابقه برگزار کردند. بیش از 400 طرح فرستاده شد که از بین آن‌ها، ایده‌ی «چارلز بری» (Charles Barry) برای ساخت این بنا انتخاب شد.

طراحی برج ساعت بیگ بن

بعد از بررسی طراحی چارلز بری، از او خواسته شد تا در طرحش تغییر کوچکی به وجود بیاورد و یک برج ساعت نیز برایش در نظر بگیرد. چارلز به کمک همکارش، نقشه‌ی ساخت برجی را کشید که یک ساعتِ خیلی بزرگ، در چهار طرف آن قرار می‌گرفت و برای به صدا درآمدنش، به ناقوس‌های بزرگی احتیاج بود. قرار بود ساعتی ساخته شود که حتی یک ثانیه هم با ساعت گرینویچ مغایرت نداشته باشد تا به عنوان یک رکورد جهانی ثبت شود. البته هیچکس باورش نمی‌شد که ساخت همچین ساعت دقیقی، آن هم با این ابعاد و عقربه‌های بزرگ امکان پذیر باشد؛ اما «ادموند بکت دنیسون» (Edmund Beckett Denison) توانست خلاف آن را ثابت کند.

ساخت برج ساعت بیگ بن انگلیس

بعد از طراحی برج توسط چارلز بری، این بار نوبت دنیسون بود تا با همراهی «ادوارد دِنت» ساعت ساز (Edward Dent)، طراحی و ساخت ساعت‌ها را شروع کنند. لازم به ذکر است که تا آن موقع، ساخت برج ساعت هنوز تمام نشده بود. 4 زنگ کوچک و یک ناقوس بزرگ را از طریق رودخانه‌ی تیمز به لندن آوردند و از آنجا، در یک واگن بار زدند که 16 اسب آن را تا وست مینستر کشیدند! متأسفانه هنگام تست کردن آن‌ها، در سال 1857 میلادی شکافی جدی در ناقوس بزرگ ایجاد شد. تا یک مدت، همه انگشت اتهامشان را به سمت یکدیگر می‌گرفتند تا اینکه یک سال بعد، بالاخره ساعت بیگ بن نهایی ساخته شد که 13 و نیم تن وزن داشت و از قبلی، کمی کوچک‌تر بود. وقتی کار برج نیز تمام و آماده‌ی استفاده شد، تازه متوجه شدند که اندازه‌ی ساعت، بزرگ‌تر از محور بالابر مناره‌ی برج است! اما به هر ترفندی که بود، بالاخره ساعت و زنگ‌ها را سر جایشان نصب کردند و در سال 1859، بیگ بن برای اولین بار به صدا درآمد.

شکاف دوم برج ساعت

چند ماه بعد از به صدا درآمدن بیگ بن برای اولین بار، ناقوس بزرگش بر اثر سنگینی پتکی که روی آن کوبیده می‌شد، ترَک خورد. این بار، «جرج اِری» (George Airy) بود که راه حلی برای بقای این ساعت پیدا کرد. به پیشنهاد او، از پتک کوچک‌تری استفاده کردند و ناقوس را نیز کمی چرخاندند تا ضربه‌ها در جای شکستگی فرود نیاید. اگر برای بازدید از بیگ بن، به بالای برج ساعت بروید، هنوز هم شکاف زنگ را به وضوح می‌توانید ببینید که از نظر بازدیدکنندگان، ابهت آن را دو برابر کرده است.

نام: برج ساعت – برج بیگ بن – برج الیزابت

دو امکان برای انتخاب بیگ بن به عنوان نام این ساعت وجود دارد: بعضی‌ها می‌گویند از اسم «بنجامین کانت» (Benjamin Caunt)، قهرمان بوکس سبک قدیمی گرفته شده که به بِن بزرگ (Big Ben) معروف بود. عده‎ی دیگری بر این باورند که نام این ساعت را به افتخار «سِر بنجامین هال» (Sir Benjamin Hall)، بیگ بن گذاشته‌اند که در زمان بازسازی وست مینستر، مأمور عالی رتبه‌ی دولت بوده است.

ابتدا قرار بود نام این ناقوس را «ویکتوریا» بگذارند.
اکثر مردم، برجی که ساعت، بالای آن قرار گرفته است را با نام بیگ بن می‌شناسند؛ در صورتی که این برج، ابتدا با نام «برج ساعت» شناخته می‌شد که در سال 2012، به افتخار ملکه به «برج الیزابت» تغییر نام پیدا کرد. در واقع بیگ بن، نام ناقوس بزرگ داخل این برج است که مردم طبق عادت، برج و ساعت را نیز به همین اسم صدا می‌زنند.

 جاذبه‌های گردشگری انگلستان، لندن,برج ساعت بیگ بن,برج الیزابت, Big Ben England

میزان دقت ساعت بیگ بن

هنوز هم این ساعت، بعد از گذشت بیش از 157 سال از ساختش، دقیق‌ترین ساعت جهان به شمار می‌رود. یک بار در سال 1962، نشستن برف سنگین روی عقربه‌های آن باعث شد تا برای اولین بار، 10 دقیقه دیرتر از ساعت موعد به صدا دربیاید. نکته‌ی جالبش اینجاست که نوسان پاندول این ساعت را با استفاده از یک سکه‌ی کوچک تحت کنترل درآورده‌اند که باعث دقت بالای آن می‌شود.

تعمیرات و بازسازی ساعت بیگ بن

مدت زیادی نگذشت که به علت ترَک برداشتن ناقوس این ساعت، مدت‌ها ساکت بود تا کار تعمیراتش تمام شود. همچنین، زنگ‌هایش دوباره در سال 2007 احتیاج به تعمیر داشتند. در طول این 7 هفته تعمیرات، مردم دلشان بسیار برای صدای این ناقوس تنگ شده بود. علاوه بر آن، در تابستان سال 2017 اعلام کردند که ساعت و زنگ آن، نیاز به تعمیرات اساسی دارد. برای حفظ امنیت کسانی که روی این ساعت کار می‌کنند، قرار است تا سال 2020 خاموش بماند و به جز در مناسبت‌های خاص، به صدا در نیاید.

حقایقی درباره بیگ بن که نمی‌ دانستید

ابتدا قرار بود نام این ناقوس را «ویکتوریا» بگذارند.
اکثر مردم، برجی که ساعت، بالای آن قرار گرفته است را با نام بیگ بن می‌شناسند؛ در صورتی که این برج، ابتدا با نام «برج ساعت» شناخته می‌شد که در سال 2012، به افتخار ملکه به «برج الیزابت» تغییر نام پیدا کرد. در واقع بیگ بن، نام ناقوس بزرگ داخل این برج است که مردم طبق عادت، برج و ساعت را نیز به همین اسم صدا می‌زنند.
این زنگ بزرگ، ۱۳.۷ تُن وزن، 2.2 متر ارتفاع و ۲.۷ متر قطر دارد. وزن پُتکی که روی آن می‌کوبند، 200 کیلو گرم است.
صدایی که از کوبیده شدن آن درمی‌آید، نُت «می» موسیقی است.
4 زنگ کوچک دیگر نیز پایین این ناقوس قرار دارند که صدایشان به ترتیب، سُل دیِز، فا دیِز، می و سی است.
در سال 1940، مردم به یاد سربازان جنگ و دعا برای سلامتشان، رسم «یک دقیقه سکوت» داشتند؛ به این شکل که وقتی ناقوس ساعت 9 به مدت یک دقیقه به صدا درمی‌آمد، شهر را سکوت فرا می‌گرفت.

برج الیزابت با 96 متر ارتفاع و 11 طبقه دارد.

برای ساخت این برج، به 850 متر مکعب سنگ و 2,600 متر مکعب آجر احتیاج بود. مصالح مورد نیاز آن، از شهرهای مختلفی از جمله «کان» در فرانسه آورده می‌شد.
ساخت برج الیزابت، 5 سال بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کردند، طول کشید و در نهایت در سال 1859 میلادی به اتمام رسید.
این برج از زمان ساختش، 0.04 درجه خمیدگی پیدا کرده است.
تا سال 2016، شهروندان انگلیسی می‌توانستند به صورت رایگان از برج الیزابت و ساعت بیگ بن دیدن کنند. بعد از اتمام تعمیرات در سال 2020، این امتیاز دوباره برایشان ایجاد خواهد شد.
از این برج، در فیلم‌ و سریال‌های معروفی مثل «داکتر هو» (Doctor Who) استفاده شده است.
عقربه‌ی کوچک ساعت، 2.8 متر و عقربه‌ی بزرگ آن، 4.3 متر طول دارد. همچنین در ساخت صفحه‌ی آن، از سنگ عقیق استفاده شده است.
جنگاوری آلمانی در سال 1981 میلادی، بمبی را به سمت برج ساعت انداخت که به بالای آن اصابت کرد و باعث خراب شدن سنگ‌کاری‌هایش شد. اما خوشبختانه به بقیه‌ی قسمت‌ها، آسیبی نرسید.
جمله‌ای که به لاتین در پایین صفحه‌ی ساعت نوشته شده، به این معنی می‌باشد:
«خداوندا، از ملکه ویکتوریای اول محافظت کن.»

Big Ben in England
The name Big Ben is often used to describe the tower, the clock and the bell but the name was first given to the Great Bell

The Elizabeth Tower, which stands at the north end of the Houses of Parliament, was completed in 1859 and the Great Clock started on 31 May, with the Great Bell’s strikes heard for the first time on 11 July and the quarter bells first chimed on 7 September

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *