موزه پرگامون | برلین، آلمان

Pergamon museum Berlin Germany

موزه پرگامون در برلین، آلمان
Pergamon museum Berlin Germany

وبگاه موزه پرگامون

موزه پرگامون نفیس ترین موزه در بین 5 موزه شهر برلین آلمان که به جزیره ی موزه ها معروف هستند می باشد.
این موزه ی غنی از معماری اصیل و نسبتا مدرنی بهره می برد و مجموعه ی نفیسی از آثار هنری مربوط به دوره ی یونان باستان تا منطقه جنوب غربی و مرکزی آسیای میانه را در بر می گیرد. دراین موزه آثاری از دوران ایران باستان نیز قرار دارد

نام این موزه از مذبح پرگامون، یک یادمان عظیم می‌آید که یک اتاق کامل را اشغال می‌کند.

موزه پرگامون در کشور آلمان توسط «آلفرد مسل» (Alfred Messel) و بعد از وی «لودویگ هافمن» و به عنوان مکملی برای موزه «کایزر ویلهلم» طراحی شد. این موزه برای نگهداری دست سازه‌های گردآوری شده از کاوش‌های آلمانی در سرتاسر جهان کوچک بود؛ پس ایده ساخت یک موزه جدید در حوالی سال 1907 شکل گرفت و تکمیل آن حدود 20 سال (1910 تا 1930) به طول انجامید.

این ساختمان متشکل از سه جناح حول یک حیاط بود که رو به «کوپفرگاربرن» (Kupfergraben) باز می‌شد. افتتاح موزه پرگامون همزمان با یکی از پرآشوب‌ترین دوران کشور آلمان بود و بارها در طی بمباران برلین در جنگ جهانی دوم آسیب‌های جدی دید.
خوشبختانه قسمت اعظم آثار برای امنیت بیشتر در جایی دیگر نگهداری می‌شدند و برای تعدادی از آثار بزرگ نیز دیواری محافظ تعبیه شده بود.

در سال 1954 بخشی از مجموعه اصلی به روسیه منتقل گردید و هنوز هم در موزه آرمیتاژ و موزه پوشکین نگهداری می‌شود. بسیاری از این اقلام در اواخر دهه 1950 بازگردانده شدند اما به خاطر قوانین غرامت روسیه، برخی از آن‌ها هنوز هم در این دو موزه هستند.

در سال 2012 یک پروژه نوسازی بزرگ آغاز شد که موزه را هر چه بیشتر با موزه‌های دیگر جزیره هماهنگ می‌کند.
این پروژه یک جناح چهارم نیز به مجموعه اضافه خواهد کرد که محل نگهداری اقلامی از معماری مصر خواهد بود. انتظار می‌رود این پروژه در سال 2025 به پایان برسد. موزه پرگامون مجموعه‌ای تحسین برانگیز از اشیایی دارد که توسط باستان‌شناسان آلمانی در قرن 19 و اوایل قرن 20 از مصر، خاورمیانه، یونان و رم کشف شدند.
پشتوانه موزه توسط قطعاتی از معماری باستانی شکل گرفته که بازدیدکنندگان حرفه‌ای موزه را نیز حیرت زده می‌کنند.

 موزه پرگامون در برلین، آلمان, Pergamon-Berlin Germany

مذبح پرگامون

شاهکار اصلی موزه، مذبح پرگامون متعلق به سال 180 قبل از میلاد است. این مذبح به خاطر اندازه بزرگش به تنهایی یک اتاق را اشغال می‌کند.
مذبح نامبرده در پرگامون آسیای صغیر به عنوان قربانگاهی برای زئوس ساخته شد.
سازه مذکور در سال 1876 توسط باستان‌ شناسی به نام «کارل اومان» (Carl Humann) کشف و در سال 1903 به برلین منتقل گردید. این مذبح عظیم مرمری، در آکروپولیس یک شهر باستانی یونانی به نام پرگامون (ترکیه امروزی) قرار داشت.

سازه بزرگ پرگامون، توسط یک کتیبه 113 متری عظیم با تصویری از جنگ خدایان و غول‌ها تزئین شده است. این کتیبه مرمری در گذشته نقاشی و طلاکاری شده بود و امروزه یکی از بهترین نمونه‌های مجسمه‌سازی هلنی به حساب می‌آید و بخش‌هایی از آن بازسازی شده و در تالار اصلی موزه قابل رویت هستند.
پلکانی که شما را به سمت راهروی ستون‌دار می‌برد با کتیبه‌ای دیگر از رویدادهای زندگی «تلفوس» (Telephos)، بنیان‌گذار افسانه‌ای پرگامون تزئین شده است.

 موزه پرگامون در برلین، آلمان, Pergamon-Berlin Germany

دروازه بازار مایلیت

یک یادمان بزرگ دیگر موزه پرگامون، دروازه رومی شگفت‌ انگیزی است که به سمت بازار مایلیت در آسیای صغیر باز می‌شد. این دروازه در سده دوم میلادی و به سبک سر در ورودی تئاتر با سه طاق قوسی ساخته شده است. عرض دروازه 29 متر و ارتفاع آن 17 متر بوده و در قرون وسطی به علت وقوع یک زلزله بخش‌هایی از آن آسیب دیده بود.
در قرن 19 قطعات آن توسط باستان شناسان آلمانی در کنار هم قرار داده شد. دو مجسمه جلوی دروازه، ژنرالی رومی را به همراه دو بربر اسیر شده در زیر پایش و پیکر یک قهرمان برهنه را به نمایش می‌گذارند.

 موزه پرگامون در برلین، آلمان, Pergamon-Berlin Germany

دروازه ایشتَر

یکی دیگر از معماری‌های خارق‌العاده به نمایش در‌آمده در پرگامون، دروازه ایشتر و خیابان بابِل است که تحت فرمان «نبوکَد نصر دوم» در قرن 6 قبل از میلاد ساخته شده‌اند. این دروازه زیبا با کاشی‌های لعابی آبی رنگ و نقش‌ برجسته‌هایی از حیوانات تزئین شده است. خیابان مذکور 250 متر طول داشته و آن هم با کاشی‌های لعابی و طرح حیواناتی که خدایان بابلی را به تصویر می‌کشند بسیار خودنمایی می‌کند.
اکثر کاشی‌ها و نقش برجسته‌ها نسخه اصلی هستند. دروازه‌ای که در انتهای این خیابان قرار دارد، مورد بازسازی واقع شده و بازدیدکننده را به سمت ورودی معبد خدای بابلی، مَردوک، خدای حامی شهر بابل هدایت می‌کند.

 موزه پرگامون در برلین، آلمان, Pergamon-Berlin Germany

دروازه کَلَبشا و معبد ساهوره

جناح چهارم موزه پرگامون در آینده محل نگهداری معماری مصری مانند دروازه «کلبشا» (Kalabsha) و حیاط معبد «ساهوره» (Sahu-Rê) خواهد بود. دروازه کلبشا یک دروازه باستانی از معبدی به همین نام بوده که حدود سال 30 قبل از میلاد در زمان حکومت امپراتور اوگوستوس روم ساخته شده است.
در دهه 1960 ساخت یک سد باعث تهدید آب گرفتگی معبد شد، اما به کمک دولت آلمان آن را به قطعاتی تقسیم کرده و جای آن را تغییر دادند. دولت مصر برای تشکر و قدردانی دروازه قدیمی را به آلمان هدیه کرد. ستون‌های عظیم حیاط معبد پادشاه ساهوره نیز در حوالی 2400 قبل از میلاد ساخته شده‌اند.

در کنار این یادمان‌های تاریخی عظیم، بسیاری از اشیای دیگر نیز به نمایش گذاشته شده‌اند. موزاییک‌ها، نقش برجسته‌ها و مجسمه‌های باستانی بخشی از این آثار هستند.
البته مجموعه اصلی اشیای کهن روم و یونان را در موزه قدیمی و مجموعه اصلی عتیقه‌های مصری در موزه جدید نگهداری می‌شوند.

 موزه پرگامون در برلین، آلمان, Pergamon-Berlin Germany