کاخ سلطنتی شون برون
در وین- اتریش

Schlnn Österreich

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

کاخ سلطنتی شون برون اتریش
Schloß Schönbrunn

وب سایت رسمی کاخ شون برون

معنای شون‌برون (به آلمانی: Schloß Schönbrunn) «چشمه زیبا» می باشد.
این کاخ اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در وین بوده‌است و اکنون یکی از آثار مهم فرهنگی کشور اتریش است.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

خاندان امپراطوری هابزبرگ اتریش چند قرن بر این کشور و تعدادی از مناطق اطراف آن حکومت می‌کردند.
در این میان قصر شونبرون محل زندگی و همچنین کاخ حکومتی این خاندان بود؛ به طوری که تعدادی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اتریش در این قصر اتفاق افتاده است.

این قصر زیبا با معماری باروک، باغ‌های باشکوه، نمایی فوق‌العاده و یک باغ وحش، مجموعه‌ای بی‌نظیر از تمام دیدنی‌ها است؛ مکانی که به عقیده‌ی بسیاری، تحسین برانگیز‌ترین اثر باقیمانده اروپا در زمینه‌ی معماری سبک باروک است. شونبرون در سال 1642 و به درخواست همسر امپراطور فردیناند دوم ساخته شد و قسمت‌های دیگر آن مانند باغ‌ها در سال 1696 و پس از عقب‌نشینی ترکان عثمانی و به درخواست ماریا ترزیا آخرین ملکه از خاندان هابزبرگ به این مکان اضافه شد.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

در قصر شونبرون که در دوره باروک ساخته شده سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور است و معماری آن به سبک معماری ایران است.
همچنین شونبرون، “یکی از جاذبه های گردشگری اتریش” دارای یک گلخانه بسیار بزرگ و مجهز می‌باشد که در نوع خود بی‌نظیر است و تنوع گیاهانی که در آن کاشته شده تا آنجا است که تا صد سال پیش در آن درخت انار می‌کاشتند.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

باغ وحش شونبرون:

ظاهراً برای یکی از دختران شاهانی که در این کاخ اقامت داشته، از طرف روسای کشورهای دیگر حیوان هدیه می آوردند و او از پدرش فضایی را برای نگهداری حیواناتش درخواست می‌کند که نهایتاً به باغ وحش تبدیل می‌شود.

خاندان هابزبرگ برای نسل‎‌ها در اتاق‌های بی‌شمار و زیبای این قصر اقامت داشتند. امپراطور فرانس جوزف، که بعدها با ملکه سیسی ازدواج و بین سال‌های 1916-1848 حاکم اتریش بود در همین قصر متولد شد، او تقریباً تمام عمر خود را در این کاخ زیبا سپری کرد و حدود دو سال پس از فوت او بود که این مکان به مالکیت حکومت جدید اتریش درآمد.
در سال 1772 موتزارت 6 ساله در یکی از سالن‌های این مکان کنسرتی اجرا کرد و همچنین در یکی از اتاق‌های همین قصر بود که تاریخ رقم خورد و چارلز اول در سال 1918 از عنوان پادشاهی خود کناره‌گیری کرد و به حکومت 640 ساله‌ی خاندان هابزبرگ بر اتریش پایان داد.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

تمام اتاق‌های این قصر به سبک روکو تزیین شده‌اند و بیشتر دیوارهای داخلی آن با سطوحی سفید رنگ و طلاپوش تزیین گردیده است.

علاوه بر اینها لوسترهای بسیار باشکوه و شومینه‌های چینی و سفید رنگ این بنا باعث زیبایی هرچه بیشتر تالار و اتاق‌ها شده‌اند.

یکی از نکات جالب این بنا، ساده‌تر بودن محل زندگی و کار امپراطور و خاندان سلطنتی نسبت به اتاق مهمان‌ها و دیگر نقاط کاخ است. سالن اصلی این قصر از کف زمین تا سقف با آثار گران بها و بسیار کمیابی از هند و ایران تزیین شده که از این جهت آن را به مهم‌ترین مکان دنیا در این زمینه تبدیل می‌کند.

شونبرون در آثار یونسکو به ثبت رسیده و امروزه از آن تنها توسط دولت اتریش و در ملاقات با بالاترین مقامات دیگر کشورها استفاده می‌شود، هرچند در زمان‌های مشخصی از سال امکان بازدید به شکل عمومی ممکن است.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich

همراه با سیب724 به سراغ برخی از حقایق شونبرون، به عنوان محبوب‌ترین جاذبه اتریش، می‌رویم.

1. از قرن 15 میلادی، در مکان فعلی شونبرون همواره قصرهای اشراف‌زادگان اتریشی قرار داشته است. این در حالی است که ساخت و تکمیل قصری که امروزه می‌بینیم، به سال 1700 میلادی باز می‌گردد.

2. واژه‌ی (Schonbrunn) در یکی از زبان‌های اتریشی قدیم، به معنای «چشمه زیبا» است.

3. کاخ شونبرون یکی از باشکوه‌ترین بناها با معماری سبک «باروک» (Baroque) در قاره‌ی سبز به شمار می‌رود.

4. این بنای عظیم مجموعا 1441 اتاق را در خود جای داده است که از این میان تنها 40 عدد از آن‌ها برای بازدید عموم باز است.

5. قصر شونبرون در برهه‌های مختلفی از تاریخ، به عنوان مقر حاکمان وین مطرح بوده است.

6. شونبرون در طول تاریخ از جهات سیاسی بسیاری مورد اهمیت بوده است.

7. این بنای باعظمت در طول قرن‌ها و سال‌های متمادی دائما تغییرهای کوچک و بزرگی را به خود دیده است.

8. از اواسط قرن 20 میلادی بود که قصر شونبرون به عنوان یکی از جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی وین مطرح شد.

9. شونبرون در سال 1996 به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.

10. امروزه قصر شونبرون با نزدیک به 3 میلیون بازدیدکننده، پرطرفدارترین جاذبه‌ی وین محسوب می‌شود.

11. با 40 متر طول و 10 متر عرض، «تالار بزرگ» با نام «گریت گالری» (Great Gallery) به عنوان سالن پذیرایی میهمانان استفاده می‌شده است.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich
12. در این قصر، «تالار آیینه‌ها» با نام «میرورز روم» (Mirrors Room) با دکوری سفید و طلایی رنگ و همچنین آیینه‌های اطرافش میزبان اولین اجرای عمومی آهنگساز فقید، موتزارت، در سن 6 سالگی بوده است.

13. اتاق «والنات» (Walnut Room) که به معنی «گردو» است، معمولا به عنوان اتاق کنفرانس استفاده می‌شده است. به طبع نام این اتاق برگرفته از دکور و چوب‌های گردوی به کار رفته در ساخت آن است.

14. محوطه‌ی فضای سبز و پارک حومه‌ی شونبرون مساحتی 200 هکتاری دارد که در قرن 18 ساخته و تکمیل شد. در این قسمت 32 مجسمه و تندیس قرار دارد.

15. همان‌طور که اشاره شد، تندیس‌ها و سازه‌های گوناگونی به جای مانده از زمان‌های مختلف در اطراف شونبرون قرار دارند. از مجسمه‌ها و طاقه‌های اطراف تا دروازه‌ای به ارتفاع 60 متر در باغ این مجموعه.

16. باغ وحش وین نیز در مجموعه‌ی شونبرون قرار دارد. این باغ وحش که در سال 1752 افتتاح شد با 750 گونه‌ی جانوری قدیمی‌ترین باغ وحش در جهان محسوب می‌شود.

17. با توجه به گونه‌های گیاهی متعدد و گوناگون باغ‌های شونبرون، این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین گلخانه‌ها در اروپا محسوب می‌شود.

18. برای آخرین مورد جالب است بدانید که در مجموعه‌ی شونبرون مراسم متعددی در طول سال، به‌ویژه در تابستان‌ها، برگزار می‌شود.

کاخ شون‌برون اتریش Schloß Schönbrunn Österreich