پذیرش و اقامت تحصیلی در اتریش – اطلاعات کامل به همراه شرایط و ضوابط

Study residency in Austria

نشانی سفارت اتریش:
تهران، نیاوران، بلوار باهنر، خیابان مقدسی، خیابان احمدی زمانی، بن بست میر ولی

تلفن: 40 – 22750038

لینک سایت سفارت اتریش در تهران

مهلت ثبت نام برای ترم تابستانی تا اول فوریه و برای ترم زمستانی تا اول سپتامبر می باشد.
یعنی مراکز مربوطه باید مدارک متقاضی را تا زمان های نامبرده دریافت کرده باشند.
“معمولا توصیه می شود متقاضیان بدلیل بالا بودن تعداد تقاضاها از 6 ماه قبل درخواست خود را به دانشگاه ارائه نمایند”
این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند.

رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی و دانشکده های هنر):
مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا 6 ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد.
پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.

مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است.
این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش می باشد.
در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلیه دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد.

به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست .

نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش است.
معمولا بین 4 تا 6 هفته طول می کشد تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کند.

( اگر کسی مثلا در ایران فوق دیپلم داشته باشد می بایست حتما از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی را به دانشگاه اتریش ارائه نماید.)

توجه داشته باشید که تغییر رشته تحصیلی فقط با داشتن 5 سال بدون وقفه برگ معرفی به شهرداری (Meldezettel ) و 5 سال بدون وقفه بیمه امکان پذیر می باشد.

در مورد رشته های هنر:
قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمی شود.
حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمی باشد).

تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه مربوطه اعلام می شود.

برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشد و تنها کافی است برگ داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده و برای دانشگاه ارسال نمایید.
برگ تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران به انزمام این برگه به شما ویزای ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید.

اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش شرط اعطای ویزا از سوی دولت اتریش است.

برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد، به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست .

دانشجویانی می توانند به عنوان دانشجوی رسمی در دانشگاه های اتریش به تحصیل ادامه دهند که مدرک تحصیلی آنها در کشوری که آن را کسب کرده اند و همچنین در اتریش برای ورود به دانشگاه کافی باشد.

دانشجویانی که قبلا در دانشگاه به تحصیل اشتغال داشته اند باید گواهی صادره از دانشگاه را ارایه دهند و در این گواهی باید کلیه نمرات منعکس باشد.

تحصیلات‌ دانشگاهی‌ شامل‌ دو دوره‌ می باشند:
عمومی‌ (Der erste Studienabschnitt)
تخصصی‌ (Der Zweite Studienabschnitt)

در پایان‌ دوره‌ عمومی‌ امتحانات‌ برگزار می‌شود ولی‌ مدرکی‌ صادر نمی شود.
همه‌ دانشگاه های‌ اتریش‌ دولتی‌ هستند و بودجه‌ آنها را دولت‌ تأمین‌ می‌کند و دانشجو ملزم‌ به‌ پرداخت‌ شهریه‌ نیست.
در سال‌ 1993 میلادی‌ مجلس‌ اتریش‌ تاسیس مدارس‌ عالی‌ فنی (‌Fachhochschulen (FH (مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان) را تصویب‌ کرد.
هدف‌ از تاسیس‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، کوتاه‌ کردن‌ دوره‌ تحصیل‌ و راه یابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار کار است.
از سال‌ 1994 میلادی‌ تا کنون‌ بیش‌ از 40 مدرسه‌ عالی‌ فنی‌ مجوز تاسیس‌ گرفته‌اند که‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ دوره‌های‌ چهار ساله‌ برگزار می کنند.
تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه ها در کاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است.
در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یک‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یک‌ ساله‌ را در مراکز گوناگون، به‌ کارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه هاست‌ و در مواردی‌ مدارک‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند.
زمانی‌ که‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ برگزار می شود.

در سیستم دانشگاه شروع ترم اول(زمستان) ابتدای ماه اکتبر و شروع ترم دوم (تابستان) ابتدای ماه مارچ و پایان آن اواخر ژوئن می باشد.
مدارس عالی فنی هم زمان با مدارس، ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز می شود و آخر ژوئن به پایان می رسند.
غیر از تفاوت در شروع و پایان ترم های دانشگاهی , در سیستم دانشگاه دانشجو مجاز به 3 بار شرکت در زمان های تعیین شده برای هر درس می باشد.
این زمان ها معمولا 3 الی 4 بار در ترم اعلام می شوند.
انجام هر امتحان بدون شرکت در کلاس ها (به شرط نداشتن کار عملی) و در هر موقع از ترم از نظر دانشگاه بلا مانع است.
در مدارس عالی فنی قبول نشدن در امتحان و نیز در امتحان جبرانی آن به معنای خواندن دوباره آن ترم به طور کامل می باشد.
مدارس عالی فنی فشرده تر است و یک دانشگاه علمی کاربردی است.

برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد و سراسری هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیلی ، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشور اتریش می باشد.

نکته:
اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماً برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام کند. کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.

نکته: مقطع لیسانس
اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس نا پیوسته اقدام کند بلکه باید برای مقطع فوق لیسانس پیوسته درخواست دهد و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را دهد که آنجا معلوم می شود از کدام ترم لیسانس می تواند تحصیلات خود را شروع کند و پیوسته تا فوق لیسانس ادامه دهد

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست حداقل مدرک کاردانی در دانشگاه های ایران یا دانشجو در دانشگاه های ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی اتریش پذیرش بگیرند.

نکته: مقطع فوق لیسانس
لیسانسه های دانشگاه های دولتی می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در اتریش دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلو تر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند ادامه تحصیل دهد .

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست حداقل مدرک کارشناسی در دانشگاه های ایران یا دانشجو مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد اتریش پذیرش بگیرند.

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

نکته: مقطع دکترا
برای دکترا در اتریش خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در اتریش استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست.
به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد می شود که حتماً ابتدا دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.

اکثر دانشگاه های اتریش رشته ها را به زبان آلمانی برگزار می کنند و رشته های به زبان انگلیسی محدود هستند.
شما برای ورود به دانشگاه نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی دارید.
شما می توانید این دوره را در ایران نیز بگذرانید.

تجربه نشان می دهد که بیش از 90 درصد دانشجویان ایرانی علاقمند تحصیل دراتریش، در بدو ورود خود به زبان آلمانی تسلط ندارند و اگر به مراکزی اعزام شوند که در آنها تعداد دانشجویان ایرانی زیاد باشد، بسیار دیرتر به اعتماد به نفس کافی جهت حل مشکلات خود می رسند و به مدت زمان بیشتری برای تسلط یافتن به زبان آلمانی، نیاز دارند.

بطور کلی شرایط ویژه ای جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دوره های زبان آلمانی در کلاس های زبان اتریش، وجود ندارد و از کلیه متقاضیان ثبت نام شده در بدو ورود امتحان تعیین سطح گرفته می شود و آنها در کلاس های متناسب با سطح دانش زبان خود، قرار می گیرند.
اما جهت اخذ روادید بهتر است که متقاضیان به زبان آلمانی تسلط اندکی داشته باشند.

زبان رسمی تدریس تا مقطع کارشناسی ارشد آلمانی است.

سطح دانش زبان دانشجویان به وسیله آزمونی به نام EPD ارزیابی می شود که در ایران برگزار نمی شود.
با نداشتن نتیجه آزمون EPD به دانشجو پذیرش غیر رسمی داده می شود.
این پذیرش به منزله پذیرش کامل است ولی مشروط به گذراندن آزمون.
به دانشجو دو سال فرصت داده می شود تا در کشور اتریش به تحصیل زبان و انجام آزمون بپردازد
( هر متقاضی فقط تا 3 بار مجاز به شرکت در آزمون زبان EPD می باشد و پس از آن در صورت قبول نشدن پذیرش وی باطل می گردد)
پس از آن پذیرش جدیدی با عنوان دانشجوی رسمی دریافت می کند و مجاز به تحصیل در دانشگاه می شود.

در شرایطی که دانشجو در ایران دوره زبان آلمانی را گذرانده باشد پس از ورود به کشور فقط در آزمون شرکت می کند و مدرک را به دانشگاه ارائه می نماید و ملزم به گذراندن دوره زبان نمی باشد.

در بعضی دانشگاه ها هنگام ثبت نام مصاحبه شفاهی از دانشجو گرفته می شود که به منزله قبولی در آزمون EPD می باشد.
دانشگاه فنی وین از این قبیل است، در حالی که نتیجه آزمون کتبی را نیز قبول می کند.

متقاضیان ادامه تحصیل در اتریش حتما باید قبل از ورود به دانشگاه، جهت اخذ پذیرش تحصیلی، مدرک زبان آلمانی دال بر اتمام دوره مقدماتی زبان آلمانی را به دانشگاه و متعاقبا به سفارت ارائه نمایند.

برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی نیاز به مدرک زبان آلمانی نمی باشد و دانشجو می تواند پس از اخذ پذیرش در کشور مربوطه دوره های زبان را طی کند.

برای افرادی که آشنایی به زبان آلمانی ندارند سه ترم نیاز است که دوره زبان بگذرانند.
هزینه دوره زبان برای هر ترم 380 یورو می باشد.

شهریه هر ترم 380 یورو ( نصف شهریه دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس و یک چهارم شهریه دانشگاه آزاد در مقطع فوق لیسانس) می باشد، که با شرایط معدلی مختلف بیشتر این مبلغ نیز به دانشجو مسترد می گردد .

نکته: بعضی از دانشگاه ها مانند گراتس این شهریه را در صورتی که دانشجوی ایرانی حداقل 9 واحد در ترم گذرانده باشد به صورت کامل برمی گرداند.

در اتریش برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان باید به زبان آلمانی آشنایی داشته باشند.

برای دریافت دیپلم زبان آلمانی می توانید در ایران هم اقدام کنید واز طریق انجمن فرهنگی سفارت اتریش در تهران امتحان دیپلم زبان اتریش را بدهید.

برای شرکت در امتحان ÖSD متقاضیان در همه سطوح می توانند یک ماه قبل از شروع امتحان حضوراً به دفتر موسسه مراجعه فرمایند.
مدارک صادر شده دارای اعتبار بین المللی است. شرکت در امتحانÖSD برای زبان آموزان خارج از انجمن فرهنگی اتریش در تهران نیز امکان پذیر است.
هزینه امتحانات به یورو بوده وطبق نرخ برابری ارز محاسبه و نقدأ به ریال دریافت می گردد. لطفا تاریخ دقیق نام نویسی را در فایل زیر روی صفحه دوم فایل مشاهده فرمایید.
زبان آموزانی که شخصاً هنگام نام نویسی حضور ندارند باید فرم نام نویسی را دانلود، پر کرده و به همراه مدارک کامل ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز: فرم درخواست (دریافت به هنگام نام نویسی)، یک قطعه عکس و دوکپی از صفحه اول پاسپورت. (در صورت ارائه کپی شناسنامه، پشت هر کپی مشخصات به لاتین درج شود).

دانلود اطلاعات نام نویسی

دانلود فرم ثبت نام

مسئول مشخص نمودن مراکز آموزشی معتبر در اتریش، وزارت آموزش، علوم و فرهنگ می باشد.
Bundesministeruim für Bildung, Wissenschaft und Kultur

که بزرگ ترین سازمان اطلاع رسانی اتریشی درباره امکانات تحصیلی دانشگاه ها، تحقیق و همکاری های آکادمیک و استفاده از بورس تحصیلی در اتریش می باشد.

برای ورود به سایت این سازمان کلیک کنید

در ابتدای راه پذیرش در اتریش نیاز به داشتن اطلاعات کاملی در مورد دانشگاه ها و رشته های موجود در آن می باشد.

مراکز آموزش‌ عالی‌ در کشور اتریش‌ شامل‌ دانشگاه ها، دانشکده‌های‌ هنرهای‌ عالی، مدارس‌ عالی‌فنی‌ و کالج‌های‌ تخصصی‌ می باشند.
مراکز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ در زمینه‌ هنر و موسیقی‌ بسیار قوی‌ ‌ هستند.
دانشکده‌ موسیقی‌ و آثار هنری‌ و دانشکده‌ هنرهای کاربردی‌ شهر وین‌ از مراکز قوی‌ هنری‌ اروپا به‌ شمار می‌آیند.

https://www.4icu.org/at

در این سایت نام تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در اتریش به ترتیب رنکینگ جهانی و با توجه به شهر آمده است.
برای اطلاع از رتبه ی هر دانشگاه از لینک موجود در منبع استفاده کنید.
همچنین می توانید اطلاعاتی از قبیل قدمت ، شهریه ، گروه ها و مقاطع ، نشانی ، شماره تماس ، سایت دانشگاه و صفحات دانشگاه در شبکه های اجتماعی را بیابید.

در مرحله بعد شما احتیاج دارید که رشته ی موردنظرتان را در دانشگاه پیدا کنید و بدانید که در کدام دانشگاه رشته شما تحصیل می شود.
برای این کار راه های مختلفی وجود دارد، یکی از این راه ها جستجو در سایت دانشگاه می باشد.

شما می توانید لیست رشته ها را عموما در تمام سایت ها با نوشتن کلمه studienangebote در قسمت جستجو مشاهده نمایید. اما این راه با اینکه دقیق تر است، طولانی و وقت گیر می باشد.

یکی دیگر از این راه ها، کمک گرفتن از سایت های فعال در زمینه تحصیلی می باشد.
شما از طریق این سایت ها با وارد کردن اسم رشته ی خود، مقطع و … لیستی از دانشگاه های مختلف را پیش روی خود خواهید داشت.

این سایت ها عبارتند از :

1. وب سایت studienplattform.at
این وب سایت که به دست انجمن دانشجویی دانشگاه هایی اتریش ÖH اداره می شود، شامل همه رشته ها و دانشگاه های اتریش است.
این وب سایت تنها به زبان آلمانی است، به همین دلیل در صورتی که به زبان آلمانی آشنا نیستید، می توانید برای به کارگیری آن به مترجم گوگل رفته و نشانی آن را برای ترجمه به زبان انگلیسی ارائه کنید.

در این وب سایت، افزون بر امکان جستجو بر اساس نام، مقطع و شهر مورد نظر، امکان بررسی رشته ها بر اساس دسته بندی در بخش دوم صفحه نیز وجود دارد.

همچنین در هنگام جستجو می توان با کمک گزینه Unterrichtssprache Englisch، رشته هایی را که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، پیدا کرد.

2. وب سایت studienwahl.at
این وب سایت که به دست موسسه OeAD اداره می شود، به دو زبان انگلیسی و آلمانی در دسترس است.
در این وب سایت نیز امکان جستجو و همچنین بررسی رشته ها بر اساس موضوع وجود دارد.
همچنین پالایش جستجو بر اساس مشخصه های مختلف امکان پذیر است.

3. وب سایت studyguide.at
در این وب سایت، دانشگاه های اتریش و رشته های هر کدام فهرست شده اند.
به کمک این سایت می توانید فهرستی از همه رشته های ارائه شده در هر کدام از دانشگاه های اتریش را بیابید و درباره آن اطلاعات بیشتری دریافت کنید.
این وب سایت دانشگاه ها را بر اساس نوع دانشگاه (دانشگاه، دانشگاه هنر، دانشگاه علوم کاربردی) و رشته های ارائه شده در آن تقسیم بندی می کند.

4. وب سایت studyinaustria.at
در این وب سایت، اطلاعات فراوانی درباره قانون های مربوط به پذیرش، هزینه ها، روش دریافت پذیرش، انواع بورس، روال درخواست اقامت و همه مواردی که به اقامت و زندگی در اترش مربوط می شود، در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

5. وب سایت studienbeginn.at
در این وب سایت امکان آگاهی یافتن از تازه ترین شرایط ورود به رشته ها و دانشگاه های مختلف اتریش، شامل فهرست رشته های دارای آزمون ورودی، رشته های دانشگاه های هنر و پزشکی و … وجود دارد.

الف) دانشگاه ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ گروه‌ یک‌ (ممتاز)

1. Universität Wien

2. Universität Graz

3. Universität Innsbruck

4. Universität Salzburg

5. Technische Universität Wien

6. Technische Universtiät Graz

7. Montanuniversität Leoben

8. Universität für Bodenkultur Wien

9. Veterinärmedizinische Universität Wien

10. Wirtschaftsuniversität Wien

11. Universität Linz

12. Universität Klagenfurt

13. Akademie der bildenden Künste Wien

14. Universität für angewandte Kunst Wien

15. Universität für Musik und darstellende Kunst Wien

16. Universität Mozarteum Salzburg

17. Universität für Musik und darstellende Kunst Graz

18. Universität für Künstlerische und industrielle Gestaltung Linz

شایان ذکر است رنکینگ دانشگاه Universität Wien در بین 12000 دانشگاه برتر دنیا 69 و در بین 100دانشگاه برتر اروپا 9 است .

و نیز دانشگاه Technische Universität Wien در بین 12000 دانشگاه برتر دنیا 150 و در بین 100دانشگاه برتر اروپا 35 است.

ب)مدارس‌ عالی‌ فنی‌ (FH) و مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ مورد تایید وزرات‌ علوم (Bundesministerium für Wissenschaft und Verker) اتریش‌ هستند.

1- Sigmund FreudPrivatuniversität Wien
برای اشخاصی که شروع دوره شان پس از اول آگوست است، تا مقطع کارشناسی ارشد و صرفاً در رشته روان شناسی به شرط موفقیت در بررسی کیفی

2 – Donau Universität Krems
صرفاً در مقطع کارشناسی ارشد، به شرط موفقیت در بررسی کیفی

3 – Webster University
تحصیلات پیش دانشگاهی در اتریش

همه دانش آموزان دبیرستان ها و کالج ها دراتریش از هر گرایشی در امتحانات نهایی و ورودی به دانشگاه (Reifeprüfung) شرکت می کنند و در صورت قبولی، مدرک (Reifeprüfungszeugins) دریافت می نمایند که دیپلم دبیرستان است و دارندگان این مدرک، دانش آموختگان دبیرستان ها (Maturanten) نامیده می شوند.

سایت های دیگر دانشگاه های اتریش

دانشگاه تکنیک
https://www.tuwien.ac.at
لینک ثبت نام

https://www.univie.ac.at

https://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/zulassung

1. مدرک‌: Diplom
با دو تا سه سال‌ تحصیل، از کلیه‌ کالج‌ها با هر گرایشی‌ و همچنین‌ تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ حداقل‌ با گذراندن‌ دوره‌ عمومی‌ دانشگاه ها (Der erste Studienabschnitt) به‌ شرط‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، “کاردانی” ارزشیابی‌ می شود.

2. مدارک ‌Diplom Ingenieur (FH), Magister (FH), Diplom Ingenieur, Magister. art, Magister
با سه تا چهار سال‌ تحصیل‌ (طول‌ دوره‌ اسمی) صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه ها، دانشکده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و مدارس‌ عالی‌ فنی، “کارشناسی” ارزشیابی‌ می شود.

3. مدارک‌ Diplom Ingenieur, Magister. art, Magister
با چهار تا پنج سال‌ تحصیل‌ (طول‌ دوره‌ اسمی) صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه ها، دانشکده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و در صورت‌ گذراندن‌ پایان‌ نامه، “کارشناسی‌ ارشد پیوسته” و با داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی، “کارشناسی‌ ارشد” ارزشیابی‌ می شوند.

4. مدرک Doktor
به‌ شرط‌ داشتن‌ مدارک‌ بندهای‌ دو و سه یا کارشناسی‌ ارشد، “دکترا” ارزشیابی‌ می شود.

1. دانش‌آموختگان‌ دبیرستان‌ها و کالج‌ها در اتریش‌ با قبولی‌ در امتحانات‌ نهایی‌ می توانند وارد دوره‌های‌ دو یا سه ساله‌ با گرایش‌های‌ گوناگون‌ شوند، مانند دوره‌های‌ تربیت‌ معلم‌ در کالج‌های‌ تربیت‌ معلم‌ که‌ جایگاه‌ ویژه‌ای‌ در نظام‌ آموزشی‌ اتریش‌ دارند، یا دوره‌های‌ مربیان‌ اجتماعی‌ و یا دوره‌های‌ فنی‌ – پزشکی‌ در کالج‌های‌ تخصصی.

Magister (FH) – Diplom Ing. (FH) .2
این‌ دوره‌ها مخصوص‌ مدارس‌ عالی‌ فنی (FH) هستند. دیپلم‌های‌ مهندسی‌ (Diplom Ing) به‌ رشته‌های‌ فنی‌ و Magister به‌ رشته‌های‌ غیر فنی‌ اعطا می شود.
مدت‌ تحصیل‌ 7 یا 8 نیم‌ سال‌ (شش‌ ماه) به‌ علاوه‌ یک‌ دوره‌ کارآموزی‌ شش‌ ماه‌ تا یک‌ ساله‌ است. در پایان، دانشجو پژوهشی‌ از یک‌ کار عملی‌ ارایه‌ می‌دهد.

Diplomtierarzt – Magister – Diplom Ingenieur .3
این‌ دوره‌ها که‌ در دانشگاه ها برگزار می شود حداقل‌ به‌ مدت‌ 8 تا 10 نیم‌ سال‌ (4 تا 5 سال‌ تحصیلی) و در دوره‌های‌ پزشکی‌ حداقل‌ 12نیم‌ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد.
دیپلم‌های‌ مهندسی
Diplom Ing به‌ رشته‌های‌ فنی،
Magister به‌ رشته‌های‌ غیر فنی
و Diplomtierarzt به‌ رشته‌ دامپزشکی‌ اعطا می شود.
دانشکده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ دوره‌های‌ حداقل‌ 4 تا 8 ساله‌ دارند که‌ مدارک ‌Magister. art و Magister. arch را برای‌ رشته‌های‌ هنر و معماری‌ اعطا می کنند.
در پایان‌ کلیه‌ دوره‌ها دانشجو موظف‌ به‌ ارایه‌ پایان‌نامه‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ خود هستند.

4. Doktor
برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ مدرک‌ Diplom Ing. – Magister از دانشگاه ها، دانشکده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و مدارس‌ عالی‌ فنی‌ (FH) پذیرفته‌ می شود، با این‌ تفاوت‌ که‌ دارندگان‌ مدارک‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ (FH) دو سال‌ به‌ مدت‌ تحصیلاتشان‌ در دوره‌ دکترا افزوده‌ می شود.
دوره‌ دکترا در اتریش‌ پژوهشی‌ است‌ و چهار تا شش سال‌ طول‌ می کشد.

نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از آن‌ به‌ همراه‌ گذراندن‌ امتحانات‌ شفاهی‌ در چند درس‌ اصلی‌ مربوط‌ به‌ پژوهش، از مراحل‌ پایانی‌ این‌ دوره‌ محسوب‌ می شود.

الف) آیا مدرک پایان تحصیلات دوره دبیرستان در ایران، مورد تایید اتریش است؟
بله

ب ) آیا مدرک پایان تحصیلات دوره پیش دانشگاهی در ایران، مورد تایید اتریش است؟
بله

ج ) آیا مدرک پایان تحصیلات دوره کاردانی در ایران، مورد تایید اتریش است؟
از آنجایی که مقطع کاردانی در اتریش وجود ندارد و طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش تنها 3-4 سال می باشد، دانشجویانی که مقطع کاردانی خود را در ایران اخذ نموده اند با توجه به دانشگاه شان که آزاد است یا دولتی، می توانند برای مقطع کارشناسی اتریش اقدام نمایند و حتما باید از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع بالاتر ( کارشناسی ) را به دانشگاه اتریش ارائه نمایند.

ه ) آیا مدرک پایان تحصیلات دوره کارشناسی در ایران مورد تایید اتریش است؟
بله، اما حتما باید از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع بالاتر ( کارشناسی ارشد ) را به دانشگاه اتریش ارائه نمایند و حتما باید از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع بالاتر ( کارشناسی ) را به دانشگاه اتریش ارائه نمایند.

و ) آیا مدرک پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد در ایران، مورد تایید اتریش است؟
بله، اما اینکه فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد در ایران از دانشگاه آزاد یا دولتی فارغ التحصیل شده است و با چه معدلی برای اتریش مهم و تاثیر گذار می باشد و می توانند جهت دوره دکترا در اتریش اقدام نمایند.

نظام آموزشی اتریش به دانشجویان خارجی این امکان را می دهد که، اگر در زمان ارسال مدارک تحصیلی خود به دانشگاه های اتریش، نمره آزمون زبان DSH یا Test DaFشان حاضر نبود، اجازه ارسال مدارک تحصیلی خود را به مراکز آموزشی اتریش داشته باشند و موسسات آموزشی اتریش می توانند بدون در دست داشتن نمره آزمونDSH یا Test DaFپذیرش تحصیلی دانشجو را صادر نمایند (البته به صورت مشروط) و پس از اخذ موافقت مرکز آموزشی با صدور پذیرش تحصیلی داوطلب، به وی زمان کافی داده می شود، تا دوره آمادگی زبان برای امتحان DSH را در خود دانشگاه بگذراند و پس از قبولی در امتحان DSH تحصیلات خود را به صورت رسمی آغاز نماید.

مهمترین مدرک، گواهی قبولی جدید یا اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی ایران است.

برای مقطع کارشناسی:
ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی و مدرک دیپلم و پایان دوره پیش دانشگاهی

برای کارشناسی ارشد علاوه بر موارد بالا:
ریز نمرات دوره کارشناسی و مدرک اتمام دوره کارشناسی که پس از ترجمه و تاییدیه دادگستری به تایید سفارت اتریش در ایران رسیده باشد از مهمترین مدارک هستند.

پس از آن رزومه تحصیلی و کاری فرد ترجیحا به زبان آلمانی و کپی صفحات پاسپورت الزامی می باشد.
مدارک زبان و یا تاییدیه استاد یا محل کار اختیاری می باشد.

نکته مهم در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی:
نکته بسیار مهم در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی انجام آزمون عملی است.
در این دانشگاه ها قبولی در آزمون عملی لازمه گرفتن پذیرش است و هیچ گونه کار عملی اعم از طراحی, نقاشی , یا سی دی و کاست های ضبط شده موسیقی مورد پذیرش دانشگاه نبوده و حضور شخص در آزمون الزامی است.

از آنجایی که داشتن پذیرش از دانشگاه پیش نیاز اخذ ویزا از ایران است, تنها راه متقاضیان رشته هنر گرفتن ویزای شنگن ( به هر نحوی ) و انجام آزمون در وین است.
در این صورت متقاضی با در دست داشتن پذیرش خود ملزم به بازگشت به ایران و درخواست ویزای دانشجویی از سفارت اتریش در ایران می باشد.

تبدیل ویزای شینگن به ویزای دانشجویی یا تمدید آن از داخل اتریش به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

نکته:
راه دیگر متقاضیان هنر قبولی در رشته غیر هنری در ایران و اخذ پذیرش از یک دانشگاه دیگر از اتریش است.

پس از قبولی در آزمون, تغییر رشته برای این دسته از دانشجویان به دلیل داشتن ویزای دانشجویی از قبل از داخل کشور اتریش امکان پذیر می باشد.

درخواست روادید باید شخصا به سفارت اتریش در تهران ارائه شود.
سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از قبول درخواست روادید امتناع خواهد کرد.
بررسی درخواست روادید بطورمعمول 2تا 4 ماه طول می کشد.

فرم درخواست ویزای دانشجویی به زبان آلمانی که بطور کامل و خوانا پر شده و شخصا امضاء گردیده باشد.
گذرنامه با مدت اعتبار کافی (حداقل 6 ماه از تاریخ درخواست روادید) و فتوکپی از تمام صفحات مندرج آن.
شناسنامه.
ترجمه آلمانی یا انگلیسی مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد که همه روزه از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 تا11:30 این کار امکان پذیر است. (بجز روزهای سه شنبه)
ترجمه مدارک ابتدا باید به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد تا سفارت اتریش آنها را نیز تایید نماید. بدون تایید سفارت اتریش مراکز آموزشی مدارک تحصیلی متقاضی را قبول نمی کنند. تایید مدارک توسط سفارت اتریش مجانی نیست و هزینه دارد.

توجه کنید که در ترجمه ها، تاریخ های مهم مانند زمان اخذ دیپلم و غیره بدون اشتباه و یکسان باشند
تاریخ تولد خود به تقویم میلادی و نوشتار لاتین اسم خود و والدین را مطابق با گذرنامه اتان، دراختیار دارالترجمه قرار دهید تا همه ی مدارک شما یکسان باشند

دوره زمانی برای شرکت در دوره های زبان در چه زمان هایی می باشد؟
در کالج های خصوصی هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد اما برای شرکت در دوره های زبان در دانشگاه ها می بایست هم زمان با درخواست پذیرش تحصیلی برای گذراندن دوره زبان در دانشگاه درخواست داد.

دوره زمانی برای شرکت در دوره های کارشناسی در چه زمان هایی می باشد؟
دانشگاه ها معمولاً برای ترم تابستانی تا 1 فوریه و برای ترم زمستانی تا 1 سپتامبر مدارک تحصیلی دانشجویان خارجی را می پذیرند.

دوره زمانی برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد در چه زمان هایی می باشد؟
دانشگاه ها معمولاً برای ترم تابستانی تا 1 فوریه و برای ترم زمستانی تا 1 سپتامبر مدارک تحصیلی دانشجویان خارجی را می پذیرند .

دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد چند بار در سال برگزار می شوند؟
(تعداد دفعات صدور پذیرش تحصیلی در هر سال)
نظام آموزشی اتریش به نحوی تدوین شده است که تقریباً تمامی دانشگاه های اتریش دو بار در سال دانشجوی جدید جذب می نمایند .

میزان زمان مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی در دوره های زبان:
دو تا سه هفته.

جهت شرکت در دوره های کارشناسی:
دو تا سه ماه.

جهت شرکت در دوره های کارشناسی ارشد:
دو تا سه ماه.

بله، در صورت دریافت پذیرش تحصیلی مشروط و یا قطعی از مراکز آموزش عالی اتریش، می توان شروع دوره تحصیلی را به ترم بعد منتقل نمود.

در کشور اتریش ضمانت نامه مالی به دو صورت قابل انجام است

1: ضمانت نامه مالی توسط خود شخص متقاضی روادید تحصیلی:
شخص می تواند مبلغ 10000 یورو را به حساب ارزی خود که در یکی از شعب بانک ها که شعبه ارزی دارد واریز نماید و تادییه انگلیسی آن را به سفارت اتریش جهت ساپورت مالی خود ارائه دهد و یا در حساب ریالی خود معادل 10000 یورو، یوروی روز را به صورت ریال به حساب خود واریز نماید و تادییه انگلیسی آن را به سفارت اتریش جهت ساپورت مالی خود ارائه دهد

2: ضمانت نامه مالی توسط شخص تعهد کننده مقیم در اتریش:
شخص تعهد کننده می تواند با مراجعه به شهرداری شهر محل سکونت خود در اتریش و با ارائه کلیه مدارک مالی خود اعم از فیش حقوقی و … شخص متقاضی روادید تحصیلی در ایران را تا مادامی که در اتریش تحصیل می نماید ضمانت کند و اصل تعهد نامه خود را برای متقاضی در ایران ارسال دارد تا بر اساس آن متقاضی روادید خود را درخواست نماید.

مدارک زیر از شخص دعوت کننده متقاضی در اتریش مورد نیاز می باشد:
الف : Meldezettel ( معرفی نامه )
ب Mietvertrag oder Grundbuchauszug: ( اجاره نامه یا کپی سند منزل )
ج : Arbeits- und Gehaltsbestätigung( قرارداد کار )

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل و یا دیپلم نظام جدید + یک سال پیش دانشگاهی داشته باشد، نمی تواند مستقیماً برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید.

برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خودباشد،به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست .

اگر شخصی در ایران فوق دیپلم، لیسانس و یا اصولا فارغ التحصیل باشد حتما باید از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع بالاتر را به دانشگاه اتریش ارائه نمایند.
یعنی اگر کسی مثلا در ایران فوق دیپلم داشته باشد می بایست حتما از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی را به دانشگاه اتریش ارائه نمایند.

در اتریش حتما باید برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان زبان آلمانی بلد باشند.

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست حداقل مدرک کاردانی در دانشگاه های ایران داشته و یا دانشجو در دانشگاه های ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی اتریش پذیرش بگیرند.

به طور متوسط متقاضیان می بایست حد اقل مدرک را داشته باشند تا صلاحیت پذیرش مشروطی برای گذراندن دوره زبان آلمانی در خود دانشگاه را داشته باشند و پس از کسب نمره قبولی در امتحان و
اخذ مدرک DSH2 یا Test DaF 4 تحصیلات خود را به صورت رسمی در دانشگاه شروع نمایند.

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست حداقل مدرک کارشناسی در دانشگاه های ایران یا دانشجو مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد اتریش پذیرش بگیرند.

داوطلبانی که کارشناسی را از دانشگاه های آزاد و یا سراسری کسب کرده اند می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد در اتریش اقدام کنند اما شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بستگی به دانشگاه های اتریش دارد زیرا سطح تحصیل در اتریش به نسبت ایران یک سال جلوتر است و ممکن است بعضی از واحدهای کارشناسی پذیرفته شود و داوطلب یک سال پایین تر بنشیند و بعد بصورت پیوسته وارد مقطع کارشناسی ارشد شود.

در اکثر مواقع فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید پیش نیاز بگذرانند و سپس می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند ولی برای فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری امکان ورود مستقیم به مقطع کارشناسی ارشد بالا می باشد (اگر کمتر از 30 ECTS پیش نیاز به آنها بخورد).
البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

شهریه دوره های کارشناسی ارشد در اتریش بین 17 تا 760 یورو می باشد (در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه ها هم این شهریه را دریافت نمی کنند) که می بایست در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشگاه پرداخت گردد.
اما در بعضی از دانشگاه ها – مانند دانشگاه صنعتی گراتس (TU-Graz) این شهریه به دانشجویان ایرانی برگشت داده می شود.

دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند.

اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش ارائه می گردد.
در اکثر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما رشته های علوم پزشکی و پیرا پزشکی، داروسازی، روان شناسی و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نماید.
داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند می توانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتریش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند.

به طور متوسط متقاضیان می بایست حد اقل مدرک Zertifikat Deutsch معادل 500 ساعت دانش زبان آلمانی را داشته باشند تا صلاحیت پذیرش مشروطی برای گذراندن دوره زبان آلمانی در خود دانشگاه را داشته باشند و پس از کسب نمره قبولی در امتحان و اخذ مدرک DSH2 یا Test DaF 4تحصیلات خود را به صورت رسمی در دانشگاه شروع نمایند.

تحصیل در قلب اروپا و در دانشگاه های معتبر و ارزان همیشه از اولویت های دانشجویان ایرانی می باشد.
اتریش با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر در جهان می تواند مقصد افرادی باشد که مایل هستند در کنار تحصیل در یک دانشگاه عالی ، زندگی ارزان و با کیفیتی هم داشته باشند.

برای ورود به دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا ، به طور معمول داوطلب باید دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه های آزاد و یا سراسری داخل کشور و یا کشور های دیگر باشد.
(البته در برخی موارد بدون اینکه فرد دانشجو باشد هم می تواند برای مقطع دکترا پذیرش بگیرد).
طول دوره دکترا در اکثر قریب به اتفاق رشته ها و دانشگاه ها دوره ای حدوداً 5 سال می باشد و زبان تدریس هم آلمانی یا انگلیسی (بسته به دانشگاه و رشته) است.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می باشد که ترم اول از ماه مارچ (اسفند ماه) شروع و ترم دوم هم از سپتامبر / اکتبر (مهر ماه) شروع می شود.
دانشجویان خارجی باید پس از ثبت نام در دانشگاه و در صورتی که زبان تحصیلشان آلمانی است، برای آموختن زبان آلمانی و دوره پیش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) ثبت نام کنند.
طول این دوره بین 3 ماه تا یک سال و نیم بسته به کیفیت تحصیل دانشجو می تواند متفاوت باشد.

شهریه دوره های دکترا در اتریش حدود سالیانه 380 یورو می باشد
(در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه ها هم این شهریه را دریافت نمی کنند)
که می بایست در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشگاه پرداخت گردد.
اما در بعضی از دانشگاه ها – مانند دانشگاه صنعتی گراتس (TU-Graz) – این شهریه را به دانشجویان ایرانی در صورتیکه حداقل 9 واحد در ترم گذارنده باشند، برمی گردانند.

برای دانشجویان خارجی مقطع دکترا هم امکان کار پاره وقت وجود دارد اما حساب کردن بر روی درآمد این کار خصوصاً در سال اول تحصیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

رشته های دانشگاهی در مقطع دکترا شامل کلیه رشته های علوم انسانی ، فنی مهندسی ، علوم و هنر و گرایش های متفاوتی می باشد اما شرایط ورود برای هر رشته یا دانشگاه ممکن است با دانشگاه یا رشته دیگری متفاوت باشد.

در اکثر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما در رشته های علوم پزشکی و پیرا پزشکی ، داروسازی ، روان شناسی ، و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نماید.
داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند می توانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتریش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند.

1- کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
2- دوازده قطعه عکس رنگی
3- ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
4- ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
5- ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
6- دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
7- رزومه
8- بیانیه هدف (Statement of Purpose )
نمونه بیانیه هدف
http://www.uni.edu/~gotera/gradapp/stmtpurpose.htm
9- مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)
10- گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
11- گواهی عدم منع تحصیل (N.O.C ) از دانشگاه محل تحصیل قبلی

دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در مقطع دکتری در کشور اتریش هستند، در اولین قدم می بایستی اطلاعات ذکر شده در لینک زیر را با دقت مطالعه کنند.

https://www.tuwien.ac.at

مرحله بعد، انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر از روی وب سایت های مختلف است که متعلق به انستیتوها می باشد.
(اکثر وب سایت ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی هستند).

برای تحصیل در مقطع دکتری، داشتن استاد راهنما از شرایط واجب و ضروری دریافت پذیرش است.
( بدون آن امکان ادامه تحصیل در دانشگاه تکنیک، در این مقطع، غیرممکن می باشد.)

با کمی جستجو در وب سایت های هر بخش می توان لیستی از پروفسورها را پیدا کرده و با فرستادن رزومه، اسکن مدارک تحصیلی و خلاصه ی پایان نامه لیسانس و فوق لیسانس، درخواست خود را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نزد آنها فرستاد.

پس از دریافت جواب مثبت از یک پروفسور، به عنوان “استاد رهنما “، و تکمیل فرم مربوطه، باید مدارک زیر را به ضمیمه ی آن برای دانشگاه ارسال نمود:

– ریز نمرات دبیرستان، دوره ی پیش‌دانشگاهی و مدرک دیپلم
– ریز نمرات دوره کارشناسی و مدرک اتمام دوره کارشناسی
– ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد و مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد
– مدرک قبولی یا اشتغال به تحصیل مقطع دکتری در رشته ی تحصیلی مورد درخواست
( یا گواهی عدم ممانعت تحصیلی در مقطع دکتری در ایران )

تذکر مهم درمورد مدارک تحصیلی و ترجمه ی آنها :
کلیه مدارک مورد نیاز باید پس از ترجمه و تأیید دادگستری و وزارت امور خارجه، به تایید سفارت اتریش در ایران رسیده باشند.
اصل فارسی مدارک تحصیلی‌ می بایست قبل از ترجمه به تأیید مقامات ایرانی‌ رسیده باشد.

مهلت ارائه مدارک:
– پنجم فوریه برای درخواست‌های ترم تابستان
– دوم سپتامبر برای ترم زمستان

توجه: تاریخ های ذکر شده به هیچ وجه قابل تمدید نیستند.

پس از تحویل یا ارسال مدارک به بخش پذیرش، معمولا بین 4 تا ١٠ هفته طول می کشد تا دانشگاه نتیجه را اعلام کند. به همین دلیل به همه ی متقاضیان توصیه می شود، چند ماه قبل از اتمام مهلت های اعلام شده، برای درخواست پذیرش تحصیلی اقدام نمایند.

رشته هایی مانند:
نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، موسیقی، کارگردانی، تئاتر، هنر پیشگی، طراحی صنعتی، عکاسی، سرامیک و ……….. که زیر شاخه های رشته هنر هستند، شرایط پذیرششان با رشته های دیگر متفاوت است.

بدین ترتیب که کسانی که متقاضی ادامه تحصیل در این رشته ها هستند می بایست چند تا از کار های خود به همراه مدارک تحصیلی شان را برای دانشگاه ها یا دانشگاه های هنر اتریش بفرستند و پس از قبولی مدارک، اجازه امتحان ورودی رشته مورد نظر به متقاضی داده می شود که معمولا این امتحان، امتحان عملی می باشد.

پس از قبولی در امتحان ورودی متقاضیان می توانند پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت نمایند.
به عبارت دیگر، تحصیل در رشته های هنر کنکور دارد.

متقاضیان خارجی که تبعه جامعه اروپا نیستند، می توانند در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، بدون ارایه گواهی قبولی و یا اشتغال به تحصیل در کشور محل دریافت دیپلم دبیرستان، وارد دانشگاه های اتریش شوند:

الف: پناهندگان رسمی
ب: دیپلمات ها، کلیه اعضای رسمی سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های رسمی دیگر و اعضای خانواده آنها، خبرنگاران رسمی و اعضای خانواده آنها
پ: دارندگان حداقل 5 سال اقامت متداوم در اتریش
ت: متقاضیانی که همسر یا کفیل آنها حداقل 5 سال متداوم در اتریش شاغل باشند.
ث: متقاضیانی که همسر یا کفیل آنها تابعیت کشور اتریش را دارا باشد.
ج: دارندگان دیپلم دبیرستان از یکی از مدارس اتریشی در خارج ازاین کشور.

برای ورود به دانشگاه ها ارایه گواهی قبولی و یا اشتغال به تحصیل اجباری است. علاوه بر این برای بعضی از رشته‌های تحصیلی (مانند پزشکی) امتحان ورودی وجود دارد.
برای تحصیل در دانشگاه های فنی-حرفه‌ای قبولی در امتحان و مصاحبه ورودی شرط لازم است
جهت ورود به دانشگاه های هنر نیز امتحان و مصاحبه اولیه تعیین‌کننده است.

بله، در صورت تمایل به ادامه تحصیل، پیش از انقضای مدت روادید تحصیلی دانشجویان که معمولا این روادید سه ماهه صادر می شود، باید یک نسخه از پذیرش تحصیلی به همراه تاییدیه ثبت نام در دوره زبان آلمانی در دانشگاه یا کارت دانشجویی به همراه بیمه دانشجویی خصوصی یا دولتی را به پلیس تحویل دهند تا بتوانند روادید تحصیلی خود را متناسب با طول دوره تحصیلی جدید تمدید نمایند.

آیا امکان اعتراض/فرجام خواهی بر روی پرونده دانشجویی که درخواست روادید تحصیلی وی رد شده است وجود دارد؟

بله این امکان اعتراض بر روی آن دسته از درخواست هایی که طول مدت پذیرش تحصیلی داوطلب،
حد اقل برای یک سال تحصیلی بوده است، وجود دارد و کارکنان قسمت روادید موظف اند تا به محض رد شدن چنین درخواست هایی، فرم راهنمای اعتراض و مراحل رسیدگی به آن را بطور کتبی به متقاضی تحویل دهند.
از زمان تحویل مدارک جهت اعتراض تا رسیگی نهایی، ممکن است یک تا سه ماه به طول انجامد و در مواردی نیز این مدت تا 6 ماه نیز به طول می انجامد.

دانشجو می تواند حد اکثر تا 24 ساعت پس از دریافت جواب منفی از سفارت، اعتراض خود را به صورت کتبی به سفارت ارائه نماید.

البته این موضوع یک قانون نیست اما اگر دانشجو کم سن و سال باشد و بویژه اگر دانشجو دختر کم سن و سال باشد قسمت روادید شرایط سهل تری برای صدور روادید همراه دارد.
اما زمان ارایه درخواست روادید تحصیلی همراه باید زمانی باشد که قسمت روادید با صدور روادید تحصیلی دانشجو موافقت کرده باشد.

افراد متاهلی که برای ادامه تحصیل کشور اتریش را انتخاب کرده اند می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز تقاضای ویزای همراه کرده که در این صورت هزینه زندگی برای هر نفر همراه حدودا 400 یورو می باشد.

نکته مهم:
اصل کلی در صدور روادید دانشجویی براین است که، دانشجو پس از پایان یافتن تحصیلات خود، خاک اتریش را ترک نماید.
بنابراین اگر دانشجو متاهل باشد و در زمان ارایه درخواست روادید تحصیلی، برای همسر خود نیز درخواست دهد امکان موافقت با روادید تحصیلی خود را کاهش داده است چرا که دانشجو دیگر کسی را در ایران ندارد که پس از پایان تحصیل، به خاطر وی، بازگردد. در مواردی این چنین بهتر است ابتدا دانشجو درخواست روادید خود را بدهد و سپس از طریق ارایه درخواست الحاق به همسر و یا درخواست دیدار همسر اقدام نماید. لازم به ذکر است که در صورتی که دانشجو از توان مالی بالایی برخوردار باشد، امکان صدور روادید تحصیلی همزمان برای دانشجو و همسر وی، افزایش می یابد.

همسر دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کشور اتریش شده اند, همانند همسرشان مجاز به کار در این کشور نیستند.
اما آنها نیز اجازه تحصیل دارند و برای گرفتن پذیرش نیازی به گواهی اشتغال تحصیل از کشور مبدا ندارند.

مهمترین مدرک گواهی قبولی جدید یا اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی ایران است.
برای مقطع کارشناسی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی و مدرک دیپلم و پایان دوره پیش دانشگاهی و برای کارشناسی ارشد علاوه بر آن ریز نمرات دوره کارشناسی و مدرک اتمام دوره کارشناسی که پس از ترجمه و تاییدیه دادگستری به تایید سفارت اتریش در ایران رسیده باشد از مهمترین مدارک هستند.
پس از آن رزومه تحصیلی و کاری فرد، ترجیحا به زبان آلمانی و کپی صفحات پاسپورت الزامی می باشد.
مدارک زبان و یا تاییدیه استاد یا محل کار اختیاری می باشد.

نکته مهم در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی:
نکته بسیار مهم در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی انجام آزمون عملی است.
در این دانشگاه ها قبولی در آزمون عملی لازمه گرفتن پذیرش است و هیچ گونه کار عملی اعم از طراحی, نقاشی , یا سی دی و کاست های ضبط شده موسیقی مورد پذیرش دانشگاه نبوده و حضور شخص در آزمون الزامی است.
از آنجایی که داشتن پذیرش از دانشگاه پیش نیاز اخذ ویزا از ایران است، تنها راه متقاضیان رشته هنر گرفتن ویزای شنگن ( به هر نحوی ) و انجام آزمون در وین است.
در این صورت متقاضی با در دست داشتن پذیرش خود ملزم به بازگشت به ایران و درخواست ویزای دانشجویی از سفارت اتریش در ایران است.

تبدیل ویزای شینگن به ویزای دانشجویی یا تمدید آن از داخل اتریش به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد.
راه دیگر متقاضیان هنر قبولی در رشته غیر هنری در ایران و اخذ پذیرش از یک دانشگاه دیگر از اتریش است.
پس از قبولی در آزمون, تغییر رشته برای این دسته از دانشجویان به دلیل داشتن ویزای دانشجویی از قبل از داخل کشور اتریش امکان پذیر می باشد.

اول فوریه برای درخواست های ترم تابستان و اول سپتامبر برای ترم زمستان.
همچنین زمان آزمون عملی دانشگاه های هنر در وب سایتشان درج شده است.

رشته تحصیلی در اتریش مطابق رشته قبولی در ایران که دانشجو از آن اشتغال به تحصیل دارد می باشد.
با توجه به اینکه دانشجویان امکان تعویض رشته به شرط گذراندن 8 واحد از رشته مورد نظر در یک ترم یا 16 واحد در یک سال را دارند. تنها کسانی که همسر یا پدر مادرشان اقامت ( موقت , دانشجویی یا دائم ) بیش از 5 سال در اتریش را دارند می توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه های اتریش به دو دسته دانشگاه (University ) و مدارس عالی فنی (Fachhochschule ) تقسیم می شوند که هر دو دسته مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند.
در سیستم دانشگاه شروع ترم اول(زمستان) ابتدای ماه اکتبر و شروع ترم دوم (تابستان) ابتدای ماه مارچ و پایان آن اواخر ژوئن می باشد.
مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز می شود و آخر ژوئن به پایان می رسند.

غیر از تفاوت در شروع و پایان ترم های دانشگاهی، در سیستم دانشگاه دانشجو مجاز به 3 بار شرکت در زمان های تعیین شده برای هر درس می باشد.
این زمان ها معمولا 3 الی 4 بار در ترم اعلام می شوند.
انجام هر امتحان بدون شرکت در کلاسها (به شرط نداشتن کار عملی) و در هر موقع از ترم از نظر دانشگاه بلا مانع است.
در مدارس عالی فنی قبول نشدن در امتحان و نیز در امتحان جبرانی آن به معنای خواندن دوباره آن ترم به طور کامل می باشد.
مدارس عالی فنی فشرده تر است و یک دانشگاه علمی کاربردی است.

همه دانشگاه ها هرگونه اطلاعات مورد نیاز (فرم تقاضای پذیرش، مهلت‌های تقاضای پذیرش، مدارک مورد نیاز و شیوه تایید آنها، اوقات ثبت نام، چگونگی شرکت در کالج‌های پیش دانشگاهی زبان آلمانی و پیش نیاز‌های دیگر و غیره) را در سایت‌های خود (بزبان آلمانی و انگلیسی‌) اعلام کرده اند.

تمام مدارک باید به آلمانی ترجمه شده و به تایید سفارت اتریش در تهران برسد.
سپس تمام مدارک از طریق پست به دفتر تهران ارسال شود.
اکثر دانشگاه های اتریش سیستم پذیرش به طریقه آنلاین ندارند.

نکته مهم:
پذیرش گرفتن از دانشگاه های کشور اتریش احتیاج به وکیل، واسطه و یا هر وسیله و چیزی را که آژانس ها یا شرکت ها معرفی می کنند، ندارد.
هر شخص متقاضی می تواند مدارک کامل خود را بطور مستقیم برای دانشگاه مورد انتخاب خود پست کند و مستقیم هم جواب بگیرد.

واسطه‌ها و غیره برای تسریع کار شما (زودتر جواب گرفتن) نیز کاری انجام نمی دهند.
“سرمایه و پول خود را دور نریزید”
عنوان و اسم وکیل امور تحصیلی‌، یک لقب و عنوان دروغین و تخیلی‌ است که آژانس برای خالی‌ کردن جیب شما‌ ساخته اند.

وب سایت دانشگاه ها اغلب به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه شده اند ولی در بخش آلمانی اطلاعات کامل تری دریافت می کنید.
تجربیات دانشجویان یا فارغ التحصیل دانشگاه ها نیز بسیار مفید خواهد بود.

معمولا در قسمت Studierende یا Students و یا قسمتی تحت عنوان Teaching, Admission می توان اطلاعات در زمینه پذیرش و رشته های مورد نظر را یافت.
اغلب بعد از انتخاب زبان انگلیسی در صفحه اول وبسایت اطلاعات مرتبط با پذیرش به صورت واضح تری در دسترس قرار می گیرند.

دانشگاه های اتریش بر اساس موضوع طبقه بندی می شوند.
دانشگاه تکنیک. دانشگاه پزشکی. دانشگاه های هنر . دانشگاه علوم اقتصادی و علوم طبیعی.

پس از موافقت قسمت روادید با صدور روادید تحصیلی و تهیه بلیط، دانشجو موظف است حتماً در زمان رسیدن به فرودگاه کشور اتریش، پاسپورت با ویزای 3 ماهه دانشجویی خود را که این ویزا تنها جهت کشور اتریش صادر شده و شینگن نیست را به پلیس فرودگاه در اتریش ارائه دهد.

اولین اقدام بعد از وارد شدن به کشور اتریش معرفی کردن خود به شهرداری منطقه است.
برگه امضا شده توسط شهرداری (Meldezettel ) یکی از مهم ترین مدارک لازم در اتریش است که طبق قانون فرد تا 3 روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل باید اطلاعات نشانی محل سکونتش را به شهرداری (Magistrat ) اعلام کند.
طبق قانون پلیس مجاز است کسانی که بدون این برگه زندگی می کنند را بازداشت کند.
برای ثبت نشانی محل سکونت خود در شهرداری محل, نیاز به تاییدیه محل سکونت دارید.
این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه, یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شما قرار میگیرد.
کسانی که پس از ورود به طور موقت در منزل آشنایان/دوستان زندگی می کنند نیاز به امضاء صاحبخانه و در بعضی موارد کپی قرارداد خانه دارند.

اقدام بعدی باز کردن حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانک های مختلف اتریش است.
در بانک شما را راهنمایی می کنند که چه مدارکی نیاز دارید.

سومین اقدام ثبت نام در دانشگاه است که با در دست داشتن پذیرش، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات 8:30 تا 12:00 ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت می گیرد.
دانشجویانی که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام می کنند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند.
اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان مورد نظر ارجاع داده می شوند.
( شهریه کلاس زبان 380 یورو در ماه است )

تمامی قبض ها باید بوسیله حساب بانکی پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکی در مراحل اولیه بسیار مهم است.

پس از ثبت نام در کلاس زبان, با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان, گواهی ثبت نام در دانشگاه, گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی , دانشجو باید به اداره بیمه مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمه دانشجویی دهد.
کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به نشانی مندرج در گواهی محل سکونت فرستاده می شود.

از آنجا که معمولا دانشجویان ایرانی ویزای 4 ماهه «مخصوص اتریش» از ایران دریافت می کنند
(ویزای نوع D که دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن نیست)
اقدام بعدی گرفتن کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) است.
گرفتن این کارت منوط به در دست داشتن گواهی بیمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی، برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی
به مبلغ: برای افراد زیر 24 سال 3800 یورو و برای بیش از 24 سال 6800 یورو است.
( این مبلغ ممکن است سالانه اندکی تغییر کند )

در تمام مراحل بالا، تنها کارت شناسایی معتبر، گذرنامه ایرانی دانشجو است و هیچ مدرک عکس دار دیگری اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.

واحد پول اتریش یورو و پول خرد آن سنت می باشد.
برای بررسی نرخ برابری ارزهای خارجی می توانید به سایت زیر مراجعه کنید.
www.xe.com

از اقدامات بسیار ضروری پس از ورود به کشوراتریش گرفتن بیمه دانشجویی است که با برگه ثبت نام دانشگاه به راحتی ممکن می باشد.
این بیمه در حدود ماهیانه 23 یورو برای دانشجویان است و شماره بیمه نامه فرد برای تمدید ویزا یا سایر کارهای اداری الزامی است.

( در اتریش کلیه دانشجویان می بایست جهت گرفتن اقامت تحصیلی و زندگی در اتریش بیمه دانشجویی داشته باشند. تا زمانی که دوره زبان را در دانشگاه می گذرانند باید از بیمه های خصوصی و زمانی که دانشجوی رسمی دانشگاه شدند از بیمه های دولتی استفاده نمایند)

امکانات خوابگاهی معمولا ارتباطی به دانشگاه ندارند ولی مرسوم ترین محل سکونت برای دانشجویان هستند.
در تمام شهرهای اتریش خوابگاه های دانشجویی بسیاری وجود دارد که امکانات خوبی را با قیمت مناسب در اختیار دانشجویان قرار می دهند.
هزینه این خوابگاه ها معمولا بین 180 یورو تا 300 یورو در ماه است.

دانشگاه های اتریش تقریبا رایگان می باشد ولی سالیانه هزینه اندکی دارند که این هزینه در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد.
هزینه های جاری نیز عمدتاً مشتمل بر هزینه های ثابت می باشد و بر اساس متغیر های اقتصادی هر ساله رشد اندکی دارند .

اهم این موارد بر اساس هزینه ماهانه عبارتند از:
• اجاره خوابگاه: بسته به نوع سرویس های موجود بین 200 تا 400 یورو
• هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت: 20 تا 40 یورو
• اجاره منزل: بسته به نوع آپارتمان و یا سوئیت مورد اجاره 400 تا 1000 یورو
• هزینه اشتراک تلفن: متوسط بین 20 تا 150 یورو
• برق و گاز: بین 20 تا 150 یورو
• رفت و آمد: متغیر ولی بطور متوسط 50 یورو
• خوراک و پوشاک: از 150 تا 250 یورو
• بیمه درمانی: 24 یورو برای هر دانشجو

هزینه هر ترم دانشگاه های خصوصی اتریش نیز در حدود 2000 یورو می باشد.

سکونت در آپارتمان اجاره ای به دلیل هزینه های برق, سیستم حرارتی, اینترنت و سایر رسانه های ارتباطی در متراژ مشابه با خوابگاه به مراتب بالاتر است, هرچند هزینه اجاره خالص خانه در نگاه اول با هزینه خوابگاه یکسان به نظر می رسد.

در هر دو مورد, خوابگاه و آپارتمان , مقدار سه برابر اجاره ماهانه به عنوان پیش پرداخت باید پرداخت گردد.
این مبلغ زمان فسخ قرارداد به شرط عدم آسیب جدی به آپارتمان/اتاق برگردانده می شود.

بطور متوسط هزینه زندگی و تحصیل دراتریش سالیانه 8000 الی 10000 یورو می باشد که این هزینه باید برای اخذ ویزای تحصیلی یا به صورت ساپورت مالی یا وجه پرداخت شده به یک حساب بانکی در اتریش ارائه شود.

بدون شک بسته به سلیقه و بهره مندی از امکانات مورد نیاز، میزان هزینه افراد متفاوت می باشد.
تامین هزینه های تحصیلی بوسیله کار ضمن تحصیل در اتریش امکان پذیر نیست مگر آنکه دانشگاه با توجه به نمره های بالای دانشجویان خارجی به آنها در خود محیط دانشگاه کار دهد.

نکته:
اگر فامیل و یا بستگان دانشجو، در همان محل زندگی خود، دانشجو را اسکان دهد به طور متوسط یک سوم هزینه های سالیانه دانشجو کاهش می یابد و اگر در یافتن کار دانشجویی نیز به دانشجو کمک نماید دوباره یک سوم از هزینه های سالیانه دانشجو، صرفه جویی می شود. بنابراین در صورت رایگان بودن مسکن و یافتن کار متوسط هزینه های سالیانه دانشجو 6000 یورو خواهد بود.

این نرخ کاملاً به شهر و منطقه مورد نظر وابسته است.
به طور متوسط در وین این نرخ متناسب با متراژ خانه و به ازای هر 10 متر مربع 100 یورو است. به این معنا که آپارتمانی با متراژ 40 متر مربع اجاره ای برابر با 400 یورو در ماه خواهد داشت. این مبلغ کاملن خالص و بدون محاسبه شارژ آپارتمان, برق و گاز است. معمولا این مبلغ تا 100 یورو , همچنان بدون محاسبه برق و گاز, محل افزایش دارد.

شخصی که با ویزای دانشجویی در کشور اقامت دارد, اجازه کار در کشور اتریش را ندارد.
مگر به شرط درخواست کارفرما یا برای کارآموزی می توان اجازه کار موقت یا نیمه وقت تا سقف حدودا 340 یورو در ماه دریافت کرد.
که بر اساس قانون کار در اتریش این دریافت ماهیانه 14 بار در سال است.

همچنین کلیه دانشجو یان تعداد ساعت محدودی در هفته ( 20 – 10 ساعت در هفته یا سالی 3 ماه یعنی سالی 90 روز ) بدون پرداخت مالیات اجازه کار دارند که البته این اجازه کار با موافقت پلیس اتریش امکان پذیر است.

در حالت عمومی اجازه کار در اتریش به دانشجو اجازه می دهد که حداقل یک سوم هزینه های سالیانه خود را جبران نماید.

دانشگاه های اتریش بر خلاف آمریکا یا دیگر دانشگاه ها هزینه تقاضا ندارند. تنها هزینه های موجود برای دانشجو هزینه های ترجمه و تایید سفارت و پست مدارک می باشد.

در اتریش حدود 18 دانشگاه و 110 انجمن آموزشی وجود دارد و زبان ملی و رسمی تدریس در این دانشگاه ها آلمانی می باشد.
تحصیل در دانشگاه های اتریش از ترم زمستانی 2001برای دانشجویان خارجی رایگان نیست و ترمی 727 یورو شهریه تحصیلی دریافت می گردد .

با توجه به سیاست های دانشگاه های اتریش مبنی بر فراهم آوردن شرایط تحصیل رایگان برای دانشجویان عملاً این دانشگاه ها شهریه های زیادی از دانشجویان اخذ نمی کنند.
در اکثر دانشگاه های اتریش شهریه سالیانه حدود 380 یورو برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد (البته در برخی از دانشگاه ها هم این مقدار شهریه را هم نمی گیرند).
در برخی دانشگاه ها نظیر دانشگاه صنعتی گراتس، دانشگاه در صورت پاس کردن حداقل 9 واحد درسی در سال قبل، این مبلغ را به دانشجویان عودت می دهند.
لازم به ذکر است که به صورت مقطعی بسیاری از دانشگاه های اتریش اقدام به حذف کل شهریه دریافتی از دانشجویان خارجی نموده اند.
به عبارت دیگر تحصیل در دانشگاه های اتریش رایگان می باشد.

شهریه دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی اتریشی که دوره های خاصی را ارائه می دهند ممکن است بیشتر از مبالغ یاد شده باشد.

در شرایط معمولی و برای مقطعی غیر از مقطع دکترا، کمک هزینه یا بورسیه هنگام پذیرش وجود ندارد.
پس از ورود به دانشگاه می توان برای موسسات مختلف در خواست بورسیه داد.

دولت، پارلمان و قانون اساسی‌ اتریش، قانون شهریه اجباری را وضع نکرده اند. بلکه تصویب دریافت شهریه تحصیلی‌ را در اختیار روسای هر دانشگاه قرار داده اند. بدین ترتیب هر دانشگاه می تواند بطور خودمختار شهریه تحصیلی‌ را حذف و یا از دانشجویان دریافت کند.
(به عنوان مثال: دانشگاه وین بر خلاف دانشگاه های دیگر فقط 50 % شهریه تحصیلی‌ را از ایرانیان دانشجو دریافت می‌کند.)

به عبارت دیگر می توان گفت:
اگر دانشجویان و گروه‌های دانشجویی به فعالیت هماهنگ ادامه بدهند و راه های صحیح برخورد و مذاکره با روسای مستقل دانشگاه ها را انتخاب کنند، امکان کسب موفقیت در زمینه حذف یا تقلیل شهریه تحصیلی‌ و تسهیلات دیگر برای دانشجویان ایرانی فراهم می شود.

طبق قوانین فعلی‌ حذف یا تقلیل شهریه تحصیلی‌ برای دانشجویان ایرانی‌ امکان پذیر است.

این هزینه بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. ولی بیشترین مقدار شهریه 780 یورو در ماه می باشد.
این مبلغ در بعضی دانشگاه ها به شرط ارائه واحد پاس شده در هر ترم تا حدود بیش از دو سوم آن قابل برگشت است.
دانشگاه فنی وین که پر متقاضی ترین دانشگاه برای ایرانیان است از این قانون مبرا است و قانون بازگشت شهریه را ندارد.

مبنای حقوقی تأیید مدارک توسط سفارت، قانون کنسولی تأیید مدارک به شماره KBeglG BGBl. I Nr. 95/2012و همچنین دستور العمل کنسولی تأیید مدارک به شماره KBeglV BGBl. II Nr. 467/2012می باشد.

سفارت اتریش در تهران بر اساس رویه داخلی تأیید مدارک در ایران، امضاء و مهر وزارت امور خارجه ایران را تأیید می نماید.

تأیید دیپلماتیک یک سند عمومی، تنها اصالت امضاء و مهر و همچنین در صورتی که مقررات بین المللی شامل آن شود، امضاء مقامی که سند را امضاء کرده است را تأیید می نماید.

تأیید مجدد اصل اسناد ایرانی امکان پذیر نمی باشد، چرا که مراجع ایرانی اصل اسناد را مورد تأیید قرار نمی دهند.

در عوض وزارت امور خارجه ایران ترجمه هایی را که توسط مترجمین رسمی قوه قضائیه ایران ترجمه شده اند را، تأیید می نماید.
ترجمه هایی که توسط قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ایران (به ترتیب ذکر شده) مورد تأیید قرار گرفته اند، امکان تأیید نهایی توسط سفارت را دارا می باشند، منوط به اینکه شرایط لازم بدین منظور را احراز نمایند.

ترجمه ها به همراه کپی پلمپ شده از اصل مدارک می بایست فقط به زبان آلمانی به همراه اصل مدرک ایرانی و یک سری کپی از کلیه مدارک، ارائه شوند. اصل مدرک اصولا هنگام تحویل مدارک مسترد می گردد.

در صورت وجود تردید در خصوص شکل و محتوای مدارکی که می بایست مورد تأیید قرار گیرند و بمنظور اطمینان از اصالت سند، امکان صدور دستور بررسی اصالت سند وجود دارد. کلیه هزینه هایی که در این خصوص ایجاد می شود بر عهده متقاضی می باشد.

در حال حاضر تنها امکان تأیید ترجمه اسناد عمومی ایرانی وجود دارد. امکان تأیید اسنادی که توسط سفارتخانه ها و یا کنسولگری های افغانستان، عراق و یا دیگر کشور ها در ایران صادر شده اند وجود ندارد.

تأیید ترجمه اسناد شخصی (ماننده گواهی بانکی و غیره) امکان پذیر نمی باشد.

درخواست تأیید مدارک با مراجعه شخصی به سفارت قابل انجام می باشد.
صاحب سند می تواند فرد معتمد خود را بمنظور ارائه درخواست تأیید خود، مأمور نماید.
برای مثال: اقوام، آشنایان و یا یک نماینده
(فرد معتمد می بایست فتوکپی گذرنامه و اصل یک وکالت نامه غیر رسمی از صاحب سند، جهت درخواست تأیید مدرک را به همراه داشته و ارائه نماید).

در برخی موارد ضروری است که سندی به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد که در این صورت رسیدگی چند روز و بعضا چند هفته به طول می انجامد.

توجه داشته باشید، مدارکی که برای ارائه درخواست اقامت الزامی می باشند (درخواست صدور انواع اقامت) می بایست پیش از ارائه درخواست مورد تأیید قرار گیرند.

ساعت کار باجه ها برای تأیید مدارک: یکشنبه الی پنجشنبه ساعت 08:30 الی 12:00
هزینه تأیید هر مدرک بر اساس تعرفه: 40 یورو

چنانچه متقاضی قصد استفاده از سند مورد نظر در اتریش را داشته و یا تبعه کشور اتریش بوده و یا شخصیت حقوقی که مرتبط با اتریش باشد، امضاء می بایست در حضور مأمور تأیید مدارک سفارت و شخصا انجام شود.
بدین منظور حضور شخص متقاضی به همراه کارت شناسایی عکس دار معتبر الزامی می باشد.

گواهی امضاء بر روی یک سند شخصی تنها اصالت امضاء را مورد تأیید قرار می دهد.
ساعت کار باجه ها برای تأیید مدارک: یکشنبه الی پنجشنبه ساعت 08:30 الی 12:00
هزینه تأیید هر مدرک بر اساس تعرفه: 40 یورو

این نوع تأیید، برابر بودن رونوشت (کپی) سندی که در اتریش تنظیم شده است را با اصل ارائه شده آن مورد تأیید قرار می دهد.
این گواهی نه اصالت و نه صحت سند و نه امضاء و مهر های احتمالی درج شده بر روی آن را مورد تأیید قرار نمی دهد.

هزینه تأیید هر مدرک بر اساس تعرفه: 40 یورو